Αυτές είναι οι φετινές υποψηφιότητες για τα Βραβεία της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

AKADEMY
Διαβάστε επίσης

Τη Δευτέρα 30 Μαρτίου 2015 στη Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδρύματος Ωνάση θα παραγματοποιηθεί η φετινή απονομή των Βραβείων 2015 της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου. Την τελετή θα παρουσιάσει ο ηθοποιός Οδυσσέας Παπασπηλιόπουλος.

Ειδικό τιμητικό βραβείο θα απονείμει η Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου στη γαλλίδα ηθοποιό Φανί Αρντάν για τη συνεισφορά της στον παγκόσμιο κινηματογράφο.

Στη συνέντευξη Τύπου παρουσιάστηκε και το νέο βραβείο της Ακαδημίας, το οποίο φιλοτέχνησαν οι φοιτητές της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Σταύρος Τακτικός και Ευαγγελία Μούρτζη.

Ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Ακαδημίας, κ. Βασίλης Κατσούφης, ανέφερε μεταξύ άλλων:

Οι φετινές υποψηφιότητες είναι:

Βραβείο Ειδικών Εφφέ και Κινηματογραφικής Καινοτομίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Αντώνης Κοτζιάς, Αντώνης Νικολάου.
2. Από την ταινία «Νορβηγία» οι Ρούλης Αλαχούζος, Ίωνας Κατρακάζος, Φωκίωνας Ξένος, Deepgreensea.
3. Από την ταινία «Xenia» ο Antony Huerta (Ace Image Factory).

Βραβείο Μακιγιάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Παμούκης.
2. Από την ταινία «Νορβηγία» η Δώρα Νάζου.
3. Από την ταινία «Xenia» η Benedicte Trouve.

Βραβείο Ήχου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Για Πάντα» οι Νίκος Παπαδημητρίου, Αλίκη Παναγή, Χρήστος Δεληγιάννης και Κώστας Βαρυμποπιώτης.
2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Ντίνος Κίττου, William Ed. Franck και Κώστας Φυλακτίδης.
3. Από την ταινία «Xenia» οι Fabrice Osinski, Frederic Demolder, Valerie Le Docte, Philippe Cherbonnel και Γιάννης Σκανδάμης.

Βραβείο Ενδυματολογίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Ιουλία Σταυρίδου.
2. Από την ταινία «Νορβηγία» η Άλκηστη Μάμαλη.
3. Από την ταινία «Xenia» ο Βασίλης Μπαρμπαρίγος.

Βραβείο Σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Ιουλία Σταυρίδου.
2. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Γιάννης Βεσλεμές.
3. Από την ταινία «Xenia» η Πηνελόπη Βαλτή.

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Μπάμπης Παπαδόπουλος.
2. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Φελιζόλ (Γιάννης Βεσλεμές).
3. Από την ταινία «Xenia» ο Delaney Blue (George Betzounis).

Βραβείο Μοντάζ
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Χαλκιαδάκης.
2. Από την ταινία «Modris» ο Γιώργος Μαυροψαρίδης.
3. Από την ταινία «Xenia» ο Γιώργος Λαμπρινός.

Βραβείο Φωτογραφίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Για Πάντα» ο Κωστής Γκίκας.
2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Δημήτρης Κατσαΐτης.
3. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Χρήστος Καραμάνης.

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» η Βίκυ Παπαδοπούλου.
2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» η Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου.
3. Από την ταινία «Xenia» η Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου.

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Πέτρος Ζερβός.
2. Από την ταινία «Xenia» Άγγελος Παπαδημητρίου.
3. Από την ταινία «Xenia» ο Γιάννης Στάνκογλου.

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Η Έκρηξη» η Αγγελική Παπούλια.
2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» η Μαρία Καλλιμάνη.
3. Από την ταινία «Electra» η Σοφία Κόκκαλη.

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι (5 υποψήφιοι λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Με Χωρίς Γυναίκες» ο Δημήτρης Ήμελλος.
2. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Βαγγέλης Μουρίκης.
3. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Βαγγέλης Μουρίκης.
4. Από την ταινία «Xenia» ο Νίκος Γκέλια.
5.- Από την ταινία «Xenia» ο Κώστας Νικούλι.

Βραβείο Σεναρίου
Υποψήφιοι (5 υποψήφιοι λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Από Έρωτα» ο Θοδωρής Αθερίδης.
2. Από την ταινία «7 Θυμοί» ο Χρήστος Βούπουρας.
3. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Γιάννης Οικονομίδης, Θάνος Ξηρός, Βαγγέλης Μουρίκης και Χάρης Λαγκούσης.
4. Από την ταινία «Στο Σπίτι» ο Αθανάσιος Καρανικόλας.
5. Από την ταινία «Xenia» οι Πάνος Χ. Κούτρας και Παναγιώτης Ευαγγελίδης.

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Νορβηγία» ο Γιάννης Βεσλεμές.
2. Από την ταινία «Modris» ο Juris Kursietis.
3. Από την ταινία «Polk» οι Βλαδίμηρος Νικολούζος και Νίκος Νικολόπουλος.

Βραβείο Σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» ο Γιάννης Οικονομίδης.
2. Από την ταινία «Στο Σπίτι» ο Αθανάσιος Καρανικόλας.
3. Από την ταινία «Xenia» ο Πάνος Χ. Κούτρας.

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Ανεπιθύμητος» ο Φοίβος Κοντογιάννης.
2. Από την ταινία «Βόλτα» η Στέλλα Κυριακοπούλου.
3. Από την ταινία «Προσευχή» ο Θανάσης Νεοφώτιστος.
4. Από την ταινία «Dye» ο Γιώργος Τελτζίδης.
5. Από την ταινία «Maasai» ο Χάρης Λαγκούσης.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
Υποψήφιοι:
1. Από την ταινία «Γρηγόρης Λαμπράκης: Ο Μαραθώνιος μιας Ημιτελούς Άνοιξης» οι Θάνος Λαμπρόπουλος και Στέλιος Χαραλαμπόπουλος.
2. Από την ταινία «Ηθοποιοί: Ημερολόγιο Σπουδής» ο Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος.
3. Από την ταινία «Μια Οικογενειακή Υπόθεση» οι Ρέα Αποστολίδη και Γιούρι Αβέρωφ.

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
Υποψήφιοι (6 υποψήφιοι, λόγω ισοψηφίας):
1. Από την ταινία «Για Πάντα» οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Κώστας Κεφάλας, Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Κώστας Λαμπρόπουλος και Μαργαρίτα Μαντά.
2. Από την ταινία «Η Έκρηξη» οι Μαρία Δρανδάκη, Titus Kreyenberg, Ellen Havenith και Jeroen Beker.
3. Από την ταινία «Το Μικρό Ψάρι» οι Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος, Πάνος Παπαχατζής, Michael Weber και Γιάννης Οικονομίδης.
4. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Στο Σπίτι» οι Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Lasse Scharpen και Αθανάσιος Καρανικόλας.
5. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Electra» οι Πέτρος Σεβαστίκογλου, Στέλλα Θεοδωράκη και Modou N’diaye.
6. Από την ταινία μεγάλου μήκους «Xenia» οι Ελένη Κοσσυφίδου, Πάνος Χ. Κούτρας και Αλεξάνδρα Μπουσίου.

Παλαιότερα άρθρα: