Euro 2016: διαβάστε το πρόγραμμα της διοργάνωσης αναλυτικά

euro_2016
Διαβάστε επίσης

Το Euro 2016 θα διαρκέσει ένα μήνα, με τους φίλους του ποδοσφαίρου να έχουν καθημερινά την ευκαιρία να απολαμβάνουν τις αγαπημένες τους εθνικές ομάδες, αν και λείπει η Εθνική Ελλάδας.

Κάθε μέρα θα διεξάγονται 3 παιχνίδια (16:00, 19:00, 22:00), με τα νοκ άουτ να ξεκινούν από τις 25 Ιουνίου. Συνολικά θα διεξαχθούν 51 αγώνες, με την οικοδέσποινα Γαλλία, την παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία, τη δυνατή Ισπανία, την πονηρή Ιταλία, την απρόβλεπτη Αγγλία και την σκληροτράχηλη Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος να αποτελούν τα φαβορί της διοργάνωσης.

Το Euro 2016 ολοκληρώνεται με το μεγάλο τελικό στις 10 Ιουλίου, θα διεξαχθεί σε 10 γαλλικές πόλεις, ενώ στους «16» θα προκριθούν οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι 4 καλύτεροι τρίτοι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της διοργάνωσης:

ΟΜΙΛΟΙ

Παρασκευή 10/6

Γαλλία – Ρουμανία 2-1

Σάββατο 11/6

Αλβανία – Ελβετία 0-1

Ουαλία – Σλοβακία 2-1

Αγγλία – Ρωσία 1 – 1

Κυριακή 12/6

Τουρκία – Κροατία (16:00) [ΕΡΤ1]

Πολωνία – Βόρειος Ιρλανδία (19:00) [ΕΡΤ1]

Γερμανία – Ουκρανία (22:00) [ΕΡΤ1]

Δευτέρα 13/6

Ισπανία – Τσεχία (16:00) [ΕΡΤ1]

Ιρλανδία – Σουηδία (19:00) [ΕΡΤ1]

Βέλγιο – Ιταλία (22:00) [ΕΡΤ1]

Τρίτη 14/6

Αυστρία – Ουγγαρία (19:00) [ΕΡΤ1]

Πορτογαλία – Ισλανδία (22:00) [ΕΡΤ1]

Τετάρτη 15/6

Ρωσία – Σλοβακία (16:00) [ΕΡΤ1]

Ρουμανία – Ελβετία (19:00) [ΕΡΤ1]

Γαλλία – Αλβανία (22:00) [ΕΡΤ1]

Πέμπτη 16/6

Αγγλία – Ουαλία (16:00) [ΕΡΤ1]

Ουκρανία – Βόρειος Ιρλανδία (19:00) [ΕΡΤ1]

Γερμανία – Πολωνία (22:00) [ΕΡΤ1]

Παρασκευή 17/6

Ιταλία – Σουηδία (16:00) [ΕΡΤ1]

Τσεχία – Κροατία (19:00) [ΕΡΤ1]

Ισπανία – Τουρκία (22:00) [ΕΡΤ1]

Σάββατο 18/6

Βέλγιο – Ιρλανδία (16:00) [ΕΡΤ1]

Ισλανδία – Ουγγαρία (19:00) [ΕΡΤ1]

Πορτογαλία – Αυστρία (22:00) [ΕΡΤ1]

Κυριακή 19/6

Ελβετία – Γαλλία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Ρουμανία – Αλβανία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Δευτέρα 20/6

Σλοβακία – Αγγλία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Ρωσία – Ουαλία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Τρίτη 21/6

Ουκρανία – Πολωνία (19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Βόρειος Ιρλανδία – Γερμανία (19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Κροατία – Ισπανία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Τσεχία – Τουρκία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Τετάρτη 22/6

Ουγγαρία – Πορτογαλία (19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Ισλανδία – Αυστρία (19:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Ιταλία – Ιρλανδία (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

Σουηδία – Βέλγιο (22:00) [ΕΡΤ1 ή ΕΡΤ2]

ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16″

Σάββατο 25/6

1. Α2 – C2 (16:00) [ΕΡΤ1]

2. Β1 – A3/C3/D3 (19:00) [ΕΡΤ1]

3. D1 – B3/E3/F3 (22:00) [ΕΡΤ1]

Κυριακή 26/6

4. A1 – C3/D3/E3 (16:00) [ΕΡΤ1]

5. C1 – A3/B3/F3 (19:00) [ΕΡΤ1]

6. F1 – E2 (22:00) [ΕΡΤ1]

Δευτέρα 27/6

7. E1 – D2 (19:00) [ΕΡΤ1]

8. B2 – F2 (22:00) [ΕΡΤ1]

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Πέμπτη 30/6

QF1. Νικητής 1 – Νικητής 3 (22:00) [ΕΡΤ1]

Παρασκευή 1/7

QF2. Νικητής 2 – Νικητής 6 (22:00) [ΕΡΤ1]

Σάββατο 2/7

QF3. Νικητής 5 – Νικητής 7 (22:00) [ΕΡΤ1]

Κυριακή 3/7

QF4. Νικητής 4 – Νικητής 8 (22:00) [ΕΡΤ1]

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τετάρτη 6/7

SF1. Νικητής QF1 – Νικητής QF2 (22:00) [ΕΡΤ1]

Πέμπτη 7/7

SF2. Νικητής QF3 – Νικητής QF4 (22:00) [ΕΡΤ1]

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή 10/7

Νικητής SF1 – Νικητής SF2 (22:00) [ΕΡΤ1]

Παλαιότερα άρθρα: