Europa League: Οι αντίπαλοι για Ολυμπιακό, Ατρόμητο και Αστέρα Τρίπολης

europa
Διαβάστε επίσης

Τους αντιπάλους τους στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League έμαθαν το μεσημέρι της Δευτέρας (23/7) οι ελληνικές ομάδες. Κόντρα στην Λουκέρνη ο Ολυμπιακός, Μόλντε ή Λάτσι για Αστέρα, Ζελένιτσαρ ή Απόλλων Λεμεσού για Ατρόμητο, Βιτορούλ ή Βίτεσε για ΠΑΟΚ αν αποκλειστεί από την Βασιλεία.

Θετική μπορεί να χαρακτηριστεί η κλήρωση που είχαν οι ελληνικές ομάδες στον 3ο γύρο των προκριματικών της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, η οποία έγινε στα κεντρικά της UEFA, το μεσημέρι της Δευτέρας (23/7).

Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις την Λουκέρνη, ενώ αν προκριθούν οι Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης θα παίξουν απέναντι στους νικητές των αναμετρήσεων Ζελένιτσαρ – Απόλλων Λεμεσού και Μόλντε – Λάτσι, αντίστοιχα. Τέλος, σε περίπτωση αποκλεισμού του ΠΑΟΚ από την Βασιλεία στο Champions League, θα παίξει κόντρα στον νικητή του Βιτορούλ – Βίτεσε.

Συνοπτικά, τα ζευγάρια από το κυρίως… μονοπάτι:

  • Χιμπέρνιαν ή Αστέρας Τρίπολης – Μόλντε ή Λάτσι
  • Ολυμπιακός – Λουκέρνη
  • Βιτορούλ ή Βιτέσε – ΠΑΟΚ ή Βασιλεία
  • Ζελένιτσαρ ή Απόλλων Λεμεσού – Ντιναμό Μπρεστ ή Ατρόμητος
  • Τομπόλ Κοστανάι ή Πιούνικ – Μακάμπι Τελ Αβίβ ή Ραντνίτσκι
  • Ζόρια – Μπράγκα
  • Ντζουργκάρντεν ή Μαριούπολ – Βέντσπιλς ή Μπορντό
  • Ντουνάισκα Στρέντα ή Ντιναμό Μινσκ – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης
  • Χάποελ Χάιφα ή Χαφναρφιόρντουρ – Αταλάντα ή Σαράγεβο
  • Χάιντουκ ή Σλάβια Σόφιας – Ρούνταρ ή Στεάουα
  • ΤΣΣΚΑ Σόφιας ή Αντμίρα – Στιάρναν ή Κοπεγχάγη
  • Άγιαξ ή Στουρμ Γκρατς – Ντάνταλκ ή ΑΕΚ Λάρνακας
  • Γκενκ ή Φόλα Εσχ – Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ ή Λεχ Πόζναν
  • Σεβίλλη ή Ούιπεστ – Ζαλγκίρις Βίλνιους ή Βαντούζ
  • Σεντ Γκάλεν ή Σαρπσμποργκ – Ριέκα
  • Σίγμα Όλομουτς – Καϊράτ ή Άλκμααρ
  • Όσιγιεκ ή Ρέιντζερς – Σικχούρα Σατσχερε ή Μάριμπορ
  • Μπασακσεχίρ – Αμπερντίν ή Μπέρνλι
  • Νόρτζελάντ ή ΑΪΚ Στοκχόλμης – Παρτιζάν ή Τρακάι
  • Μπάλζαν ή Σλόβαν Μπρατισλάβα – Ραπίντ Βιέννης
  • Γκόρνικ ή Τρέντσιν – Φέγενορντ
  • Σπάρτακ Σουμπότιτσα ή Σπάρτα Πράγας – Μπρόντμπι
  • Ούφα ή Ντομζάλε – Χόνβεντ ή Πρόγκες Νιέντερκορν
  • Τορσάβν ή Μπεσίκτας – Λασκ ή Λίλεστορμ
  • Λειψία ή Χάκεν – Κράιοβα

Τα ζευγάρια από το… μονοπάτι των πρωταθλητών:

  • Λουντογκόρετς ή Βιντεότον – Ζρινίσκι ή Βαλέτα
  • Λέγκια Βαρσοβίας ή Σπαρτάκ Τρνάβα – Ντούντελάνζ ή Ντρίτα
  • Σουτιέσκα ή Αλασκέρτ – κλουζ ή Μάλμε
  • Ολίμπια Λιουμπιάνας ή Κρουσέιντερς – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ ή Ελσίνκι
  • Σκεντίγια ή Σέριφ – Σάντα Κόλομα ή Βαλούρ Ρέκιαβικ
  • Κορκ Σίτι – Σέλτικ ή Ρόζενμποργκ
  • Σπάρτακς Γιουρμάλα ή Λα Φιορίτα – Ερυθρός Αστέρας ή Σούντουβα
  • Δε Νιου Σέιντς ή Λίνκολν – Αστάνα ή Μίντιλαντ
  • Ντιναμό Ζάγκρεμπ ή Χάποελ Μπερ Σεβά – ΑΠΟΕΛ ή Φλόρα Ταλίν
  • Τορπέντο ή Βίκινγκουρ – Κουκέσι ή Καραμπάγκ

Τα πρώτα παιχνίδια του 3ου προκριματικού θα γίνουν στις 9 Αυγούστου και οι επαναληπτικοί στις 16 του ίδιου μήνα. Ακόμα δεν έχουν φιξαριστεί οι ημέρες και οι ώρες των αναμετρήσεων.

Πηγή: Onsports.gr

Παλαιότερα άρθρα: