Ποιοι κατεβαίνουν υποψήφιοι με το ΚΚΕ (ΨΗΦΟΔΕΛΤΙΑ)

kke2
Διαβάστε επίσης

Με τον Δημήτρη Κουτσούμπα υποψήφιο στη Β΄ Αθηνών και την Βοιωτία και την Αλέκα Παπαρήγα επικεφαλής στο Επικρατείας παρουσιάζονται τα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ.

Ψηφοδέλτιο επικρατείας

- Επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας είναι η Αλέκα Παπαρήγα.
- Δεύτερος, ο καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης, ιστορικός, συνεργαζόμενος με το κόμμα, Γιώργος Μαργαρίτης.
Ακολουθούν:
- Ο Γραμματέας του ΚΣ της ΚΝΕ Θοδωρής Χιώνης.
- Η συγγραφέας, κόρη του ποιητή Γιάννη Ρίτσου, Έρη Ρίτσου, συνεργαζόμενη.
- Ο γνωστός ηθοποιός Παύλος Ορκόπουλος.
- Η Χριστίνα Παναγιωτακοπούλου, εκπρόσωπος Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ.
- Ο πρώην διεθνής καλαθοσφαιριστής και προπονητής της Εθνικής Ομάδας Μπάσκετ Κώστας Πετρόπουλος.
- Ο Γιάνννης Πρωτούλης περιφερειακός σύμβουλος Αττικής, στέλεχος του Πανεργατικού Αγωνιστικού Μετώπου, του ΠΑΜΕ.
- Η Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Γυναικών Ελλάδας Μαιρήνη Στεφανίδη.
- Ο μηχανολόγος μηχανικός υπεύθυνος του Τμήματος Ιδεολογίας και Οικονομίας της ΚΕ του ΚΚΕ Μάκης Παπαδόπουλος.
- Ο Γιώργος Γκικόπουλος, στέλεχος της Παναγροτικής Αγωνιστικής Συσπείρωσης, της ΠΑΣΥ, περιφερειακός σύμβουλος Στερεάς.
- Ο Νίκος Σοφιανός, μέλος του Π.Γ., Δημοτικός Σύμβουλος Αθήνας.

Επικεφαλής σε περιφέρειες
- Στην Α’ Αθήνας η Λιάνα Κανέλλη και ακολουθούν ο Ηλίας Σιώρας, γιατρός, Πρόεδρος σωματείου εργαζομένων του νοσοκομείου «Ευαγγελισμός», Λουίζα Ράζου, μέλος του Π.Γ. της ΚΕ του ΚΚΕ.
- Στη Β’ Αθήνας, εκτός από τον Δ. Κουτσούμπα, οι Θανάσης Παφίλης (βουλευτής), Χρήστος Κατσώτης (βουλευτής), Σπύρος Χαλβατζής (πρώην βουλευτής), Ρούλα Ελευθεριάδου (Σύλλογος Ποντίων Καλλιθέας), Γιώργος Πέρρος (εκτελεστική γραμματεία ΠΑΜΕ), Γιώργος Μαυρίκος (ΓΓ της Παγκόσμιας Συνδικαλιστικής Ομοσπονδίας), Βασίλης Πετρόπουλος, (συνδικαλιστής ΠΟΕ-ΟΤΑ, Ε.Γ. ΠΑΜΕ), Γιάννης Τασιούλας (πρόεδρος Ομοσπονδίας Οικοδόμων), Αλεξάνδρα Μπαλού (περιφερειακή σύμβουλος Αττικής, Ε.Γ. ΠΑΜΕ, τραπεζοϋπάλληλος).
- Στην Α’ Πειραιά ο Γιάννης Ντουνιαδάκης, απόστρατος υποναύαρχος του ΠΝ , συνεργαζόμενος, Ελπίδα Παντελάκη (πρώην βουλευτής, δημοτική σύμβουλος Πειραία), Σάββας Τσιμπόγλου (πρόεδρος Πανελλήνιας Ένωσης Μηχανικών), Ηλίας Σαλπέας (δημοτικός σύμβουλος Πειραιά).
- Στην Β’ Πειραιά η Διαμάντω Μανωλάκου (βουλευτής), Στέλιος Μπενετάτος (πρώην δήμαρχος Νίκαιας), Γιώργος Τούσσας (πρώην ευρωβουλευτής).
- Στην Αττική ο Γιάννης Γκιόκας και η 2η η ηθοποιός Ελένη Γερασιμίδου (για δεύτερη έδρα), Δήμος Κουμπούρης (πρόεδρος ομοσπονδίας συνταξιούχων ΙΚΑ).
- Στην Α’ Θεσσαλονίκης ο Γιάννης Δελής (δημοτικός σύμβουλος Θεσσαλονίκης) και 2ος ο ευρωβουλευτής Σωτήρης Ζαριανόπουλος.
- Στην Β’ Θεσσαλονίκης ο Σάκης Βαρδαλής (βουλευτής).
- Στη Λάρισα ο Γιώργος Λαμπρούλης (βουλευτής), Ρίζος Μαρούδας (Πρόεδρος Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Λάρισας, ΠΑΣΥ).
- Στα Τρίκαλα ο Αχιλλέας Κανταρτζής (Γραμματέας της κοινοβουλευτικής ομάδας).
- Στην Καρδίτσα ο Βαγγέλης Μπούτας, (αγροτοσυνδικαλιστής).
- Στην Εύβοια ο Γιώργος Μαρίνος (βουλευτής).
- Στην Αχαΐα ο Νίκος Καραθανασόπουλος (βουλευτής).
- Στην Αιτωλοακαρνανία ο Νίκος Μωραΐτης (βουλευτής).
- Στο Ηράκλειο ο Μανώλης Συντυχάκης (βουλευτής).
- Στη Λέσβο ο Σταύρος Τάσσος (βουλευτής, συνεργαζόμενος, σεισμολόγος).

Αλλοι υποψήφιοι και συνεργαζόμενοι με το ΚΚΕ

- Μιχάλης Λεάνης, δημοσιογράφος αθλητικού ρεπορτάζ, sport-fm. (Α’ Αθήνας)
- Λίλα Καφαντάρη, πρώην βουλευτής, ηθοποιός (Α’ Αθήνας).
- Εύα Μελά, εικαστικός, πρόεδρος εικαστικού επιμελητηρίου, πρώην βουλευτής (Β’ Αθήνας).
- Γιώργος Σαρρής, καλλιτέχνης, (Β’ Αθήνας)
- Μανώλης Ανδρουλιδάκης, μουσικοσυνθέτης (Β’ Αθήνας).
- Τάκης Βαρελάς, εικαστικός, μέλος Δ.Σ. Επιμελητηρίου εικαστικών Ελλάδας (Β’ Πειραιά).
- Ανθή Τατσιούλη, καθηγήτρια μουσικής-ερμηνεύτρια (Α’ Θεσσαλονίκης).
- Βίκυ Αράπη, πρώην βουλευτής ΔΗΚΚΙ, συνεργαζόμενη (Β’ Αθήνας).
- Στέλιος Βαλανάς, δικηγόρος, συνεργαζόμενος (Α’ Θεσσαλονίκης).
- Γιάννης Κασσίδας, δημοτικός σύμβουλος Αγιάς, (Λάρισα).
- Λάμπρος Ντούρλιος, μηχανικός, (Τρίκαλα).
- Σπύρος Μπούας, αρχιτέκτονας-μηχανικός, προερχόμενος από το χώρο του ΠΑΣΟΚ (Φθιώτιδα).
- Μιχάλης Μιχαήλ, απόστρατος υποπυραγός πυροσβέστης (Κέρκυρα).
- Κώστας Παπικίνιος, εργαζόμενος ΔΕΗ, συνεργαζόμενος, (Κέρκυρα).
- Νικηφόρος Ζέρβος, ξενοδοχοϋπάλληλος, συνεργαζόμενος (Κέρκυρα).
- Ρίτα Ζορμπά, φαρμακοποιός, συνεργαζόμενη (Άρτα).
- Ήρα Κούπα, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, προερχόμενη από ΣΥΡΙΖΑ, συνεργαζόμενη (Αχαΐα).
- Νατάσα Παναγιωτάρα, πρόεδρος εργατικού κέντρου Αμαλιάδας, προερχόμενη από ΠΑΣΟΚ (Ηλεία).
- Αντώνης Κατσάς, δικηγόρος, (Μεσσηνία).
- Νικήτας Μελησάκης, απόστρατος υποπυραγός, (Χανιά) κ.α.
Δείτε αναλυτικά τα ψηφοδέλτια του ΚΚΕ:
Παλαιότερα άρθρα: